Ogłoszenia Promowane

Portal informacyjny i ciekawostki z regionu

elewacja do czyszczenia

Regularne usuwanie zabrudzeń z powierzchni elewacji umożliwia zachowanie jej piękna oraz podniesienie estetyki całego budynku. Warto jednak kierować się sprawdzonymi metodami, aby nie doprowadzić do uszkodzenia tynku.

W jaki sposób czyścić elewację i dach?

Łódź to szczególne miejsce, gdyż odnaleźć tam można wiele profesjonalnych firm realizujących usługi czyszczenia elewacji. Dodatkowo w Łodzi zakupić można wszelkie środki oraz produkty czyszczące. Jednak przede wszystkim należy dobrać sposób czyszczenia elewacji do rodzaju tynku. W ten sposób chroni się go przed uszkodzeniem lub pękaniem.

Bardzo skutecznym sposobem jest korzystanie z myjki ciśnieniowej, która wykorzystuje nie tylko wodę pod ciśnieniem, lecz także środki i detergenty myjące. Niestety w przypadku niektórych rodzajów tynku wykorzystanie myjki ciśnieniowej jest niemożliwe, gdyż mogłoby to doprowadzić do ich zniszczenia.

Jednak mycie elewacji i dachów możliwe jest także z wykorzystaniem innych metod. Można zdecydować się również na gruntowne mycie elewacji sięgając po wodę i szczotkę z dodatkiem detergentu. W ten sposób usuwa się kurz, nieczystości, a także nieco trudniejsze zabrudzenia. Niestety ten sposób nie nadaje się w przypadku tynków mineralnych. Szorowanie tego rodzaju elewacji mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego wówczas lepiej wykorzystać wodę.

Szczególnie wymagające są z kolei tynki akrylowe, gdyż nie wykazują odporności na grzyby oraz glony. Dlatego podczas ich czyszczenia należy korzystać ze środków grzybobójczych. Wówczas przeprowadza się zabieg odkażający, który usuwa wszelkie nieczystości oraz grzyby z powierzchni elewacji. Istotne jest jednak, aby stosowane preparaty zawierały atesty oraz nie stanowiły zagrożenia.

Jednak czyszczenie elewacji może odbywać się również na sucho. Bardzo istotne jest jednak, aby proces czyszczenia nie był prowadzony na ścianach wyziębionych. Mogłoby to skutkować popękanym tynku, za ciężko byłoby później naprawić.

Czy mycie elewacji jest konieczne

Coraz częściej czyszczenie elewacji realizowany jest przy użyciu suchego lodu. W takiej sytuacji wykorzystuje się odpowiednią wysokość ciśnienia, a także granulki. Jednak proces ten może prowadzić tylko wykwalifikowana firma. Inną metodą suchego czyszczenia elewacji jest osłona z mgły wodnej.

Ewentualnie można również stosować substancje chemiczne, które wchodzą w reakcję z zabrudzeniami, usuwając je. Często wykorzystywanym sposobem na mycie elewacji jest również korzystanie z pary wodnej. Idealnie sprawdza się podczas mycia zabrudzeń na szklanych elewacjach. Natomiast pary wodnej nie zaleca się stosować w przypadku tynków silikonowych oraz tynków akrylowych.

W takiej sytuacji lepsze będzie hydropiaskowanie. To metoda bardzo bezpieczna, w sytuacji, kiedy elewacja wypełniona jest elementami dekoracyjnymi. Wówczas nie ma obaw, że zostaną one w jakimś stopniu uszkodzone. Wybierając sposób na czyszczenie i mycie elewacji i dachu warto brać pod uwagę nie tylko rodzaj elewacji, lecz także ceny poszczególnych usług. Mogą się one znacząco różnić.

Profesjonalne firmy do czyszczenia elewacji wykorzystują nie tylko specjalistyczny sprzęt, urządzenia, lecz również środki czyszczące. Tym samym koszt mycia może być nieco wyższy. Jednak próby samodzielnego mycia elewacji mogą być nieskuteczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy budynek jest stosunkowo wysoki. Wówczas mycie elewacji może wiązać się z pewnym zagrożeniem upadku.